4 דקות קריאה

הסיבה שאנו מעלים כאן (באנדרטאות) את סיפורם הטראגי של מעפילי אגוז היא מתוך מטרה להראות לכם מספר אנדרטאות שהוקמו בישראל להנצחת אותו אירוע שבגינו הוקמו האנדרטאות.

בדרך זו נוכל להראות לכם מספר סגנונות של אנדרטה כיד דמיונם של מקימי כל אחת מהן. 


האנדרטה ביבנה 


האנדרטה באשדוד


האנדרטה בהר הרצל


האנדרטה בחצור הגלילית

על נשוא האנדרטאות - הנצחת מעפילי אגוז

אגוז היא ספינה ששימשה לעליית יהודי מרוקו לארץ במבצע חשאי בין השנים 1956-1961 וטבעה. בטביעה זו נימשו 22 גופות, נמצאו 3 ניצולים והשאר הלכו לעולמם במצולות ים. רחובות מרכזיים בערים תל אביב, פתח תקווה, בת ים, ירושלים ועוד נושאים את השם מעפילי אגוז. למרות ניסיונות רבים להעלות את עצמות הנספים לקבורה בישראל רק בספטמבר 1992 הגיעה הסכמה להתיר העלתם ארצה. בהמשך הועלו עצמות הנספים לקבורה בישראל וזו נערכה בטקס ממלכתי בהר הרצל.

עוד על קורות מעפילי אגוז שלהנצחתם הוקמו אנדרטאות וניתנו שמות לרחובות מרכזיים בערים בקישור הבא אנדרטאות קורות מעפילי אגוז


מצבות הנספים מהספינה אגוז שעצמותיהם הועלו לקבורה בישראל


האנדרטה בצורת קברים להנצחת נעדרי הספינה


אנקדוטה על אנדרטת מעפילי אגוז

ניסיונות העלאת עצמות הנספים שנמשו מלב ים היו רבים. באחד מהם (בשנת 1986) סוכם בין מלך מרוקו חסן השני לשמעון פרס שתמורה הולמת למחווה כזו תהיה הקמת כיכר על שם מוחמד החמישי בעיר אשקלון. הטקס בנוכחות רמי מעלה ויהודים ממרוקו החל ובאותו הרגע החלה מהומת עולם אותה ארגנו מראש אנשי התנועה כהנה שהשחיתו השלט עליו שמו מוחמד החמישי על רקע הירצחם של שני תושבים מקומיים ימים קודם לכן. אם הובא הדבר לידיעת המלך חסן השני ביטל המלך על המקום את המבצע כאות מחאה על פגיעה בזכרו של אביו. 


זקוקים למצבה ו/או אנדרטה?

מחפשים מצבה? מלאו פרטים בטופס

פנו לבונה מצבות ואנדרטאות באזורכם:


מחפשים מצבה ו/או אנדרטה?

מחפשים מצבה? קבלו ייעוץ מקצועי חינמי מבונה מצבות איכותי, הוגן ומתחשב

חזרה למידע השימושי