סוגי המצבות על פי סוג הקבורה:

(בהמשך סוגי מצבות על פי סוג החומר (שיש, גרניט, אבן, סלעים)

מצבות - מצבה

אלו מצבות לקבורת נפטר יחיד בקבורת שדה הנפוצות בבית העלמין. מצבות אלו נבנות מכל סוגי החומרים המיועדים למצבות - שיש, גרניט, אבן, סלעים ומצבות המשלבות מספר חומרים יחד. גודלן הוא: אורך 170 ס"מ ורוחבן 75 ס"מ. חשוב! בעניין גובה המצבה יש להתייעץ עם בונה המצבה בטרם שכן בחלק מבתי העלמין מגבילים את גובה המצבה, בעיקר על מנת לשמור על אחידות.


מצבות מכפלה

(נקראות גם מצבות משפחתיות)

מצבת מכפלה מיועדת לשני בני משפחה (או יותר, בהתאם לאפשרויות הנדסיות) מיועדת לקבורת בני משפחה בחלקת קבר אחת בעומקים שונים. כשנפטר הראשון נקבר בעומק רב יותר והנפטר הבא נקבר מעליו. ישנן הלכות הפוסקות כיצד מתבצעת הקבורה, מרחקים וכו'. במידה וחלקת הקבר נרכשה מראש לקבורה זו וקבלה אישור מוקדם שקבורה כזו אפשרית באותה חלקה, בונה המצבות מכין מראש מקום לכיתוב שמנציח כל אחד מהנפטרים בנפרד. ישנם מקרים שהחלטה על קבורה כזו מגיעה רק לאחר שנפטר הראשון נקבר. במקרה זה תוגש בקשה לבית העלמין לקבורת מכפלה ובאם תנאי הקרקע מאפשרים קבורת נפטר נוסף, בונה המצבות יבצע אחד משני הבאים: א. תוספת כרית בנויה עליה כיתוב המנציח נפטר הבא. ב. החלפת לוחות המצבה וכיתוב מחדש המיועד לכל נפטר.

 נציין שמצוקת מקומות קבורה בבתי העלמין הפכה קבורה זו לנפוצה יותר מבעבר ובהתאם פותחו עיצובים מרשימים למצבות מכפלה.

חשוב! במקרה והחלטה לקבורת מכפלה התקבלה רק לאחר פטירת הנפטר הבא, על בני משפחתו להגיש תצהיר חתום ע"י עורך דין שבו מודיעים שבקשה זו מקובלת על בני משפחת הנפטר.


מצבות כפולות

(מצבות כפולות נקראות גם מצבות זוגיות/מצבות לזוג הואיל ומיועדות בעיקר לבני זוג, בחלקות צמודות שנרכשו למטרה זו).

כפולות מעוצבות בשלל עיצובים ומגוון רחב של אפשרויות. מעצם העובדה שבמצבה כפולה מספר אלמנטים הקשורים לעלויות נחסכים, פר כל מצבה יעלה לכם פחות מאשר הזמנת מצבה יחידה.

חשוב! אפשרויות עיצוב מצבות כפולות רבות ומגוונות, הן משדרות עוצמה ומרשימות מאוד, אלא שבבניית מצבות כפולות מומלץ לקבל שירות מבונה מצבות וותיק ומנוסה שיודע להתכונן מראש לשלב בו יקבר בן הזוג שנפטר מאוחר יותר ונדרש לבצע מראש התאמות הנדרשות.


מצבות קיר

(נקראות גם מצבות סנהדרין) 

מצוקת מקומות קבורה בישראל השיבה את שיטת קבורה שהיתה נהוגה בעבר (סנהדרין). בשיטה זו מכינים בבתי העלמין כוכים בגודל אחיד ובכוכים אלו נטמן הנפטר. במקרה זה המצבה היא לא יותר מלוח אבן/שיש/גרניט עליה כיתוב ועיטורים, לוח הזכרון אוטם את חזית הכוך. מחיר מצבת קיר נמוך בהתאם.


כעת נעבור לסוגי מצבות על פי סוג החומר

מצבות גרניט שחור - שיש גרניט שחור:

 בשנים האחרונות מגיע לישראל בעיקר מסין והודו.

יתרונות: חזק, אינו  נסדק ומתחורר, עמיד למזג אוויר, אינו מאבד מהברק, אין מחייב חידוש המצבה, ואינו מחייב בעתיד חידוש האותיות וצביעתן מחדש, שכן בעת החריטה מתקבל קונטרס בין הברק החיצוני לגרניט השחור עצמו ובכך חוסך חידוש וצביעת אותיות בעתיד.

חסרונות: לגרניט השחור כמעט ואין חסרונות, מלבד צבעו הכהה שקולט חום חום ואבק.

בניית מצבה מגרניט שחור דורשת מיומנות רבה. מאחר ובתהליך העבודה מתקיימים תהליכים של התרחבות והצטופפות החומר, הבניה חזקה ומאסיבית במיוחד ודורשת כאמור בעלי מקצוע מנוסים.

תוכלו לבחור סגנון מצבה משיש גרניט שחור מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות גרניט אדום שיש גרניט אדום:

מצבות גרניט אדום - שיש אדום - מגיע בשנים האחרונות בעיקר מסין והודו.

יתרונות: : חזק, אינו נסדק ומתחורר, עמיד למזג אוויר, אינו מאבד מהברק, אין צורך בחידוש המצבה, ואינו מחייב בעתיד חידוש האותיות וצביעתן מחדש - הסיבה: בעת החריטה מתקבל קונטרס בין הברק החיצוני לבין הגרניט האדום עצמו דבר החוסך חידוש וצביעת אותיות בעתיד.

חסרונות: לגרניט האדום כמעט ואין חסרונות, מלבד צבעו היחסית כהה וקולט חום ומעט אבק, שבניגוב קל הוא יורד וחוזר לברק הטבעי. בניית מצבה מגרניט דורשת מיומנות רבה. מאחר ובתהליך העבודה מתקיימים תהליכים של התרחבות והצטופפות החומר, הבניה חזקה ומאסיבית במיוחד ודורשת כאמור בעלי מקצוע מנוסים.

תוכלו לבחור סגנון מצבה משיש גרניט אדום מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות גרניט אפור (סארדו):

גרניט אפור: מוכר גם בשם גרניט סארדו. בעל מראה של אפור עם נקודות שחורות.

יתרונות: חזק ועמיד לתנאי מזג אוויר. אינו מקבל חורים עם הזמן ולא מקבל סדקים. לא מאבד מהברק.

חסרונות: מראה מעט תעשייתי, סופג לחות שגורם למראה של כתמי שמן.

תוכלו לבחור סגנון מצבה מגרניט אפור - סארדו מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות שיש טורקי:

שיש טורקי מוכר גם בשם "מרמרה" - מקורו ברחבי טורקיה, צבעו אפור נוטה לכחלחל

מצבות שיש טורקי יתרונות : צפוף, חזק, אינו מקבל חורים וסדקים עמיד למים.

מצבות שיש טורקי חסרונות : מאבד לאחר שנים את הברק ועלול, לאחר זמן רב, להצהיב מעט.

תוכלו לבחור סגנון מצבה משיש גרניט שחור מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות שיש בולגרי: הסברים על מצבות שיש בולגרי

שיש בולגרי: בעל גוון  ב'ז ומזכיר בצבעו את אבן חברון הישראלית והמוכרת.
יתרונות: חומר גלם חזק מאוד, אינו מקבל חורים או סדקים, עמיד למים, אינו מצהיב וקל לשימור ותחזוק. 

חסרונות: חסרונותיו מעטים - בעל גידים כהים - "פסים שחורים"- אלו אינם סדקים אלא צורתו הטבעית של השיש. בעל עיניים "טבעיות" בגוונים בהירים.

תוכלו לבחור סגנון מצבה משיש בולגרי מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות אבן סלייב שלהבת: הסברים על מצבות אבן סלייב הנקראת גם שלהבת.

מצבות שלהבת המוכרות גם בשמן הערבי אבן סלייב. האבן בגוונים אדום, כתום, צהוב ובעלת מראה להבה בוערת ומכאן שמה - שלהבת. 

תוכלו לבחור סגנון מצבה משיש בולגרי מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות אבן גלילית חיפה: הסברים על מצבות אבן גלילית.

אבן גלילית / אבן חיפה מקורה באזור הגליל המערבי ומגיעה בגוונים שונים של חום נס קפה. 

האבן מגיעה ממקומות שונים באזור חיפה, כרמיאל  וידועה בשמות אבן חיפה, אבן ירכה  ואבן עצמון.

יתרונות: אבן חזקה ועמידה ומגיעה בגוונים חמים.

חסרונות: בעלת גידים ועיניים "טבעיות".

תוכלו לבחור סגנון מצבה מאבן גלילית/חיפה מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות אבן חברון: הסברים על מצבות אבן חברון.

אבן חברון: מוכרת גם בשם שיש חברון - מצויה בעוטף ירושלים, צבעה בהיר קרמי.

יתרונות: בהירה, זולה ונוחה לעיבוד.

חסרונות: אבן גיר, עם הזמן עלולים להופיע חורים, סדקים ולכן הבלאי יחסית מהיר ובחלוף הזמן דורשת תחזוקה ושימור.

תוכלו לבחור סגנון מצבה מאבן חברון מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.


מצבות סלעים: הסברים על מצבות סלעים ומצבות משולבות סלעים

מצבות סלעים מגיעות מכל רחבי העולם ומשדרות עוצמה, טבע וייחודיות.
יתרונות: מצבות סלעים אינן דורשות תחזוקה.

מצבות סלעים יכול שתהיינה עשויות מסלע אחד בגדלים שונים ו/או משולבות באבנים, שיש וגרניט. העוצמה שהסלע מעניק למצבות הפכה את סוג מצבות זה לנפוץ.

הערה: הכיתוב על מצבות סלעים מונח בסוגים שונים של אותיות ממתכות שונות וגם בקיבוע משטח שיש וגרניט ועליו אותיות בטכניקות המוכרות שבהן מתבצע כיתוב על מצבות שיש ואבן.

תוכלו לבחור סגנון מצבה מסלעים מקטלוגים באתר ואנו נייעץ לכם כיצד ניתן לבנות את המצבה היפה ועמידה ביותר ובמחיר התואם את תקציבכם.