תשובות לשאלות הנפוצות על מצבות

לא, מצבה היא מנהג.

עד 30 ימים מהפטירה. יש לציין שבטרם להתקנתה יש לקבל אישור מחברת קדישא.

היסודות למצבה נבנים ע"י חברת הקבורה. המצבה ע"י בונה מצבות מורשה מטעם חברת הקבורה (יהודים חברה קדישא) שאינה מממנת את בניין היסודות, תשלום זה נגבה מקבלן המצבות ישירות.

 בטרם לאישור על קרובי הנפטר להגיש ולקבל רישיון קבורה חתום (חינם). קבלן מצבות הרשום בחברת קדישא הוא אחראי להגשת התכנית והוא גם שמשלם לחברת קדישא ישירות.

לא, רק קבלן רשום ומורשה מטעם חברת קדישא יכול לבקש ולקבל אישור. בקשו מבונה המצבה להציג רשיון קבלן מורשה חברת קדישא מעודכן למועד ההזמנה.

מאבן, שיש וסלעים. יש המוסיפים להם מתכת וזכוכית.

לא, גבול החלקה בנוי משבילים, אין לבצע בהם שינוי.

בהקדם האפשרי - ע"פ הלכה אין מניעה לעסוק בענייני מצבה גם בימי השבעה שכן על מצבה אומרים שהיא נפש הנפטר. ע"מ לא להכנס ללחץ זמן יש להזמין קרוב ככל האפשר לפטירה. הרוב מזמינים מיד לאחר השבעה ויש המזמינים במהלכה ובכך שומרים על קשר רוחני.

לא, אלא במקרים הבאים - 1. לחללי צה"ל בבית עלמין צבאי ללא עלות. אם משפחת החלל מבקשת כי ייקבר שלא בבית עלמין ו/או חלקה צבאית, המשפחה תהיה זכאית להשתתפות במימון הקמת המצבה בסכום שמתעדכן מעת לעת וניתן לקבלו באתר ביטוח הלאומי. 2. לחלל פעולת איבה 3.לנפטרים גלמודים 4. לניצולי שואה, 5. לתורמי איברים 6. כמו כן המדינה משתתפת בעלויות הקמת מצבה לנכה המלחמה בנאצים, להורים שכולים ולאלמנים של חללי פעולת איבה.

חלקת הקבר, הסעת הנפטר ממקום הפטירה לחלקת הקבר, הטהרה, התכריכים (פשוטים, למהודרים תוספת אותה מממנת המשפחה), טקס קבורה, ניהול הלוויה ושלט זמני על הקבר, הסעת הנפטר ממקום הפטירה למקום הקבורה, (ובלבד שנמצאים בתחום הרשות המקומית שבה פועלת חברה קדישא), ומבית החולים הנותן שירותים רפואיים לתושבי הרשות המקומית שבה התגורר הנפטר.

ע"פ דין ביטוח לאומי אינו מממן הפקת מודעות אבל והדבקה, בניית מצבה, התקנת המצבה וחפירת יסודות, קברנים נוספים ל 3 שנכללים בדמי הקבורה, תכריכים מהודרים, מסע הלוויה במסלול מיוחד, השלמת מניין ופרחים.

מצבת מכפלה היא מצבה בה נקברים בני משפחה בחלקת קבר שנרכשה מראש לשם קבורה אחד אחד מעל השני. תחילה קוברים את הנפטר הראשון, כשבן משפחה השני נפטר פותחים לוח העליון, קוברים את השני מעליו וסוגרים.

בקבורת על החלקה לא נרכשת מראש, והקבורה המשפחתית אפשרית אם הנפטר הראשון נקבר עמוק מספיק ובהמשך התקבל אישור הנדסי והלכתי. יש לציין שקבורת על מחייבת אישור חתום בפני עו"ד של בני המשפחה לקבורה מסוג זה.

ראה מצבת מכפלה וקבורת על.

במצבת מכפלה מותירים מקום ריק לשם הנפטר השני, לתאריכי לידה ופטירה, ומשפט נוסף המיועד לזכרו של נפטר השני.

כיתוב על מצבות מתבצע במספר טכניקות - ע"י מכונות חריטה והתזת חול, ע"י מכשיר לייזר ובעבודת יד.

ישנם בתי עלמין המגבילים את כיתוב על המצבה ומאפשרים כיתוב בסגנון אחיד. באלו שלא מגבילים נהוג לפתוח ב-פ"נ (פה נקבר) בהמשך שם הנקבר, לעיתים מוסיפים שם אביו ויש שרושמים גם את שם אימו. לאחר מכן שורה בה שנים בהן חי בתאריכים עבריים ולועזיים. לאחר מכן משפט, שניים על הנפטר ומורשתו ולסיום סוגרים ב-תנצב"ה (תהה נשמתו צרורה בצרור החיים).
כן. בדרך כלל מוסיפים סמל דת ואיור כלשהו הקשור לאישיות ו/או תחום שאהב הנפטר בחייו.

בית נר למצבה הוא המקום בו אנו שמים את נרות הנשמה. ישנן שתי אפשרויות 1. בית נר מובנה ואז בונה המצבות יתקין דלת זכוכית מחוסמת בלבד. 2. בית נר נפרד ואז בונה המצבה קובע וו תליה עליו מותקן בית הנר.

לא, אגרטל יכול להוסיף חן וחיים למצבה אבל אינו חובה.

רצוי להשאיר נרות נשמה ומצת שישמשו המבקרים ויוכלו לקיים לעילוי נשמתו כנהוג.


מצבת קיר היא מצבה הבנויה מלוח אחד הסוגר גומחה/כוך קבורה. קיר זה בן מספר קומות לגובה מאכלס שורות של קברים בגודל אחיד.
כן, על בסיס מפתן הקבר.
כן, על בסיס מפתן הקבר אפשר להציב כד/אגרטל.
שתי מצבות זהות על שתי חלקות צמודות שבהן נטמנים בני זוג.
מחיר מצבה נע מ -1400 ש"ח למצבת קיר הבנויה מלוח אחד עליו הכיתוב ועד סכום ללא תקרה בהתאם להזמנה.

מחיר המצבה מושפע משני פרמטרים - 1. מסוג האבן/שיש/סלע. ככלל, מצבות השיש וגרניט יותר יקרות בגלל עלותן כחומרי גלם היקרים מאשר אבן רגילה. 2. מורכבות העבודה הנגזרת מהעיצוב.
כן, סלעים מסוימים כמו בזלת יותר קשיחים ועמידים מאחרים ולכן מאמץ שנדרש מבונה המצבה גדול יותר ובהתאם המחיר עולה.
כן אחריות לשנים ארוכות.
חברות לבניית מצבות מספקות גם שירותי שיפוץ מצבות.
חברות בניית מצבות מספקות השירות של חידוש כיתוב על גבי מצבות.
לא, חברה קדישא דואגת לשמירת טיפוח בית העלמין והשבילים בלבד.
כן, ישנן חברות אחזקת מצבות הדואגות לניקוי המצבה, כהמלצה גורפת גם את ניקוי המצבה כדאי שתעשה חברת מצבות ולא חברת ניקיון. הסיבות מדוע בקישור הבא
מדריך מצבות צבאיות באתר יספק כל התשובות בנושא מצבות וקבורה לאנשי כוחות הבטחון והזכאים לקבורה ו/או מצבה צבאית בבתי עלמין הצבאיים ו/או חלקות צבאיות בבתי העלמין.
הכל על קבורה אזרחית בקישור הבא

טקס גילוי מצבה יתקיים לפני יום ערב חג כיפור ויש רבנים המתירים גילוי המצבה יום אחרי יום הכיפורים. עוד על גילוי מצבה וכיפור כאן
לא, זהו מיתוס, הגוף שימש נרתיק לנשמה וקדוש הוא. במהלך טהרת הנפטרים והכנתם לקבורה, לא מתבצע הליך פולשני כלשהו וקעקועים אינם מוסרים. 
לא, בכל מהלך הטהרה גופם עטוף בסדין על הדרך בה רוחצים את הנפטרים כאן
מצבת אבני ראש היא מצבה הבנויה רק מחלק הניצב ללא פלטה על הקבר עצמו. על מצבת אבני ראש בקישור הבא