תוכן זה הוחלף בתוכן מעודכן חדש למעבר לתוכן המעודכן הקליקו כעת על התמונה

תוכן זה הוחלף בתוכן מעודכן חדש למעבר לתוכן המעודכן הקליקו כעת על התמונה ותועברו לעמוד הבית

סוגי מצבות הקדמה

סוגי מצבות מתחלקים לשלוש משפחות: מצבות על פי סוג הקבורה, מצבות על פי צורתן ומצבות על פי סוג החומר מהן בנויות.


מצבות על פי סוג הקבורה

מצבות לנפטר/ת יחיד/ה

אלו מצבות לקבורת נפטר יחיד בקבורת שדה הנפוצות בבתי העלמין. סוג מצבות אלו נבנות מכל סוגי החומרים המיועדים למצבות - שיש, גרניט, אבן, סלעים ומצבות המשלבות מספר חומרים יחד. 

גודלן של המצבות הוא: אורך 75 ורוחבן 75 ס"מ. חשוב! בעניין גובה המצבה יש להתייעץ עם בונה המצבה בטרם שכן בחלק מבתי העלמין מגבילים את גובה המצבה, בעיקר על מנת לשמור על אחידות.

מצבות מכפלה

נקראות גם מצבות משפחתיות ומצבה אחד מעל השני.

מצבת מכפלה מיועדת לשני בני משפחה (או יותר, בהתאם לאפשרויות הנדסיות) מיועדת לקבורת בני משפחה בחלקת קבר אחת בעומקים שונים. 

כשנפטר הראשון נקבר בעומק רב יותר והנפטר הבא נקבר מעליו. ישנן הלכות הפוסקות כיצד מתבצעת הקבורה, מרחקים וכו'. 

במידה וחלקת הקבר נרכשה מראש לקבורה זו וקבלה אישור מוקדם שקבורה כזו אפשרית באותה חלקה, בונה המצבות מכין מראש מקום לכיתוב על גבי המצבה שמנציח כל אחד מהנפטרים בנפרד. 

ישנם מקרים שהחלטה על קבורה כזו מגיעה רק לאחר שנפטר הראשון נקבר. במקרה זה תוגש בקשה לבית העלמין לקבורת מכפלה ובאם תנאי הקרקע מאפשרים קבורת נפטר נוסף, בונה המצבות יבצע אחד משני הבאים: 

א. תוספת כרית בנויה עליה כיתוב המנציח נפטר הבא. 

ב. החלפת לוחות המצבה וכיתוב מחדש המיועד לכל נפטר.

 נציין שמצוקת מקומות קבורה בבתי העלמין הפכה קבורה זו לנפוצה יותר מבעבר ובהתאם פותחו עיצובים מרשימים למצבות מכפלה.

חשוב! במקרה והחלטה לקבורת מכפלה התקבלה רק לאחר פטירת הנפטר הבא, על בני משפחתו להגיש תצהיר חתום ע"י עורך דין שבו מודיעים שבקשה זו מקובלת על בני משפחת הנפטר.

מצבות כפולות

מצבות כפולות נקראות גם מצבות זוגיות ומצבות לזוג הואיל ומיועדות בעיקר לבני זוג, בחלקות צמודות שנרכשו למטרה זו, אבל לא רק, יסנן מצבות כפולות המיודות לאחים ואחיות וסוגי קרבה אחרים.

מצבות כפולות מעוצבות בשלל עיצובים. מחיר פר כל מצבה נמוך מאשר הזמנת מצבה יחידה.

חשוב! אפשרויות עיצוב מצבות כפולות רבות ומגוונות כאמור, והן משדרות עוצמה ומרשימות מאוד. לבניית מצבה כפולה מומלץ לפנות לבונה מצבות וותיק ומנוסה שיודע להתכונן מראש לשלב המאוחר יותר בו נקבר נפטר השני הואיל ובונה המצבה נדרש לבצע מראש התאמות הנדרשות.

מצבות לקבורה רמה

אלו מצבות זהות בגודלן ובצורתן למצבות בקבורת שדה אלא שהן מוקמות בדרך כלל באולמות קבורה על רצפה יצוקה מבטון. לעיתים מצבות כאלו נבנות גם בחלקות המיועדות לקבורת שדה (דוגמה מפורסמת לכך את מצבות המוצבות בפתחו של בית עלמין טרומפלדור בתל אביב.

מצבות לקבורת על

מצבות הדומות למצבות מכפלה בקבורת שדה שבהן נטמנים אחד מעל השני. ההבדל ביניהן הוא מחיצה עשויה בטון שחוצצת בין הנפטרים. השוני הוא במחיצת בטון שיש ליצוק בין הנפטר התחתון לעליון בגובה 10 ס"מ. על מנת לעמוד בדרישה ההלכתית על יציקת בטון החוצצת בין הקברים ממלאים 14-15 ס"מ עפר. מידות המצבות - גובה 40-45 ס"מ ועל עוד כ 5 ס"מ פלטה (לפחות ואורכן ורוחבן 75 ס"מ. שימו לב שלעיתים קשה להבחין בסוג זה של מצבות ורק הכיתוב עליהן וגובהן המעט גבוה יותר מרמז על היותן מצבות בקבורת על.

מצבות קיר 

נקראות גם מצבות סנהדרין ומצבות בקומות.

 מצוקת מקומות קבורה בישראל השיבה את שיטת קבורה שהייתה נהוגה בעבר (סנהדרין). בשיטה זו מכינים בבתי העלמין קיר כוכים בן 3 קומות גודלם של הכוכים אחיד ובאלו נטמן הנפטר. בחזית הכוך אוטמים בלוח אבן/שיש/גרניט והוא בעצם המצבה. על אותו הלוח כותבים ו/או חורטים כל מה שנכתב על מצבה רגילה. יש לקחת בחשבון שמידות הלוח אינן מאפשרות להכביר במלל ולכן בשלב ניסוח הכיתוב על גבי המצבה יש לצמצם לגודל הלוח. מחיר מצבת קיר נמוך בהתאם ומנע סביב 1400-2500 ש"ח למצבה.

מצבות מונוליטיות

דוגמה למצבה מונוליטית מפורסמת היא מצבת זכריה בנחל קידרון

מצבה מונולית היא מצבה הנחצבת כולה מגוש אחד של אבן/סלע. בניית מצבה מונוליתית דורשת מיומנות רבה וידע בפיסול. מחירה נקבע על פי מורכבות העיצוב וסוג מחצב שבו נדרשת החציבה.


למבקשים להעמיק בסוגי מצבות ע"פ סוג הקבורהמצבות על פי צורתן

למצבות צורות שונות ולעיתים אנו מחליטים לבנות מצבה שמוטיב עיקרי בה הוא צורתן הייחודית.

מצבות עומדות הן מצבות עם הניצב.

מצבות שוכבות הן מצבות שטוחות ללא הניצב.

מצבות ראש, נקראות גם מצבות אבן ראש ומצבות אבני ראש אלו מצבות שרק חלק הניצב נטוע באדמה.

מצבות בשיפוע, נקראות גם מצבות משופעות מצבות אלו עומדות בשיפוע אותו יוצר בונה המצבות בדרכים שונות, בדרך כלל מצבות בעלות נוכחות וייחודיות.

מצבות צפות, מצבה צפה מצבות בעלות מבנה מוסתר מתחת לפלטה העליונה ויוצרת תחושה שהמצבה עומדת באוויר

מצבות מפוסלות מצבות הנבנות בעבודת פיסול, החל מכלי נגינה מפוסלים, צורות פרחים, סמלים, לבבות ועוד כיד הדמיון ובעיקר מוטיבים הקשורים לאופי ומורשת שהותירו הנפטר/ת בחייהם:

מצבות קטנות מצבות במידות קטנות נבנות.

מצבות ספסל מצבות מכפלה עם גב רוחבי המזכירות ספסל

מצבות קובייה מצבות במידות קטנות הנבנות בצורת הקובייהסוגי מצבות על פי סוג החומר

בטרם נציין את שמות החומרים נבהיר שמכל החומרים אפשר לבנות את המצבה בשלוש צורות.

1. להניח את האבן הגולמית כפי שהיא ולכתוב עליה את הכיתוב, בין אם בכיתוב ישיר על האבן ובין אם בתוספת משטח ייעודי לכיתוב שיכול להיות שיש, גרניט, אבן, מתכת ועוד.

2. לסתת את האבן ולהפכה לגוש אחד מסותת כמו בלוק.

3. ליצור מסגרת בנויה נפרדת מהפלטה ואז חומר שנבחר יהיה הפלטה לכיסוי בלבד.


| מצבות ברקת | קטלוג מצבות | מחירי מצבות | הצעת מחיר | אזורי שירות |