על פי דין אדם זכאי לקבורה בבית עלמין אזרחי חלופי אם בחר בכך או בחלקה מיוחדת לקבורה אזרחית באם נמצאת בתוך בית עלמין יהודי.

הקבורה האזרחית היא בחלק מהמקרים במימון המדינה.

בדקו לוודא שהגוף הקובר אוחז ברישיון תקף לקבורה אזרחית בבית קברות הספציפי שבו עומדת להתקיים הקבורה. רשימת בתי עלמין בעלי רישיון לקבורה אזרחית בקישור הבא

העברת נפטר לקבורה בבית קברות אזרחי היא ללא תשלום במידה:

 1. ביישוב בו נפטר המנוח אין בית עלמין אזרחי.
 2. ביישוב בו כתובת מגוריו הרשמית של הנפטר אין בית עלמין אזרחי.
 3. המשפחה לא רכשה לנפטר חלקת קבר לאחר פטירתו.
 4. באם משפחת המנוח שילמה עבור העברתו לקבורה אזרחית, והתקיימו תנאים שפורטו, משפחת המנוח זכאית להחזר מחברת הקבורה עבור עלות ההעברה בסכום שנקבע בביטוח לאומי כתעריף העברת נפטרים.

כיצד ומתי החלה קבורה אזרחית בישראל

למרות ניסיונות יזמים שונים, בעיקר סוחרי לוויות ומתווכי קרקעות לנכס לעצמם הצלחת הובלת מהלך קבורה אזרחית בישראל, במציאות אליה צמודה האמת - הכל החל מסירוב משרד הדתות לאשר קבורה של אזרח שנתגלו ספקות לגבי יהדותה של סבתו, ומלחמתה של שלומית אלוני ז"ל לקבורתו בבית העלמין גבעת השלושה. המידע הזה צף ועולה מתיעוד הלווייתו של חבר הכנסת והשר לשעבר יוסי שריד. לוחם חופש בלתי נלאה עשוי ללא חת, מעשן, נווד מבקע בועות ובועט במסגרות. בפלוגתא של יוסי שריד אנשים מכל שדרות העם, ימניים, שמאלנים, חילונים, דתיים, מסורתיים. משפחתו שבקשה בשם כל מה שעשה למען ארצו ותושביה בתל אביב, בקריית שמונה, בשדרות, לקבור אותו כפי שביקש, ללא טקס דתי מלבד קריאת קדיש אותו יאמרו עליו ילדיו.

טקס קבורתו של יוסי שריד ז"ל בו המידע כיצד החלה קבורה אזרחית בישראל.


אנקדוטות על קבורה אזרחית בישראל:

 1. קבורה אזרחית יכולה להיות קבורה על פי ההלכה ו/או לא, אין כללים כלשהם המחייבים לעמוד בהם בקבורה אזרחית ואדם ו/או משפחתו זכאים להחליט באיזה דרך תתבצע הקבורה ותוכן הטקסים בה. 
 2. בחודש מאי 1992 פסק בג"ץ, שזכותה של המבקשת "מנוחה נכונה" לקבל רישיון קבורה, ולקבל שטח למטרה זו.
 3. את עמותת "מנוחה נכונה" הקים עו"ד אברהם גל מירושלים.
 4. ב 1996 נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית. חוק זה נועד לאפשר לכל אדם לבחור דרך קבורתו וחברת הקבורה שמבקש שתקבור אותו, כל עוד זו בעלת רישיון קבורה תקף לקבורה אזרחית בבית עלמין בו המנוח אמור להיקבר.
 5. בחוק נקבעו שהמדינה תקים בתי עלמין לקבורה אזרחית או תקצה שטחים בבתי עלמין קיימים ותאגידי קבורה פרטיים מורשים יוכלו לקבור קבורה אזרחית על פי דין.
 6. בחוק הקבורה בבתי עלמין אזרחיים ו/או חלקות אזרחיות בבתי עלמין דתיים תהיה במימון המדינה, כפי קבורה בבתי עלמין הרגילים. 
 7. בית עלמין אזרחי הראשון הוקם ונחנך ע"י עמותת מנוחה נכונה בבאר שבע בשנת 2005, מאז הוקמו על ידי העמותה 3 בתי עלמין נוספים בקריית טבעון, בכפר סבא ובראשון לציון.
 8. כיום, 2022, בישראל 40 בתי עלמין ו/או חלקות לקבורה אזרחית.
 9. בבתי עלמין בקיבוצים מתקיימת קבורה אזרחית.
 10. נכון להיום ישנם 16 חברות ו/או גופים המורשים לקבור קבורה אזרחית בישראל. אישור זה ניתן לאותם גופים מהמשרד לקבורה אזרחית חלופית. המצבות לקבורה אזרחית הן אותן מצבות וזכאויות למימון מצבה ניתנות על פי אותם פרמטרים של קבורה הדתית.

קישורים חשובים למתעניינים בקבורה אזרחית:

> כל זכות

> ויקיפדיה

> המשרד לשירותי דת

> בתי עלמין אזרחיים, לחסרי דת ולמסופקים


קבורה אזרחית והפרויקט TLV ליברל

במרכזו של פרויקט תל אביב ליברל אותו מוביל סגן ראש עיריית תל אביב-יפו ויו”ר סיעת חי חילונים ירוקים עורך הדין ראובן לדיאנסקי נטוע לתפארת נושא קבורה אזרחית ו/או בשמו המקביל קבורה פלורליסטית. כתף לכתף לעורך הדין המיוחד הזה צועדים רבני בית דניאל, בית כנסת שוויוני והמרכז הרוחני של התנועה הרפורמית בתל אביב-יפו. על גג הפרויקט מתנוסס השלט בואו ללמוד את נושא חוק קבורה אזרחית, דעו את זכויותיכם בו וממי לקבל סיוע הנדרש במקרה של פטירה ורצון לקבורה אזרחית. באתר הצנוע של הפרויקט מדריך קבורה אזרחית ממוקד כיצד פועלים ומממשים זכויות חקוקות. מדריך זה מומלץ לעיון גם עבור המבקשים לקיים קבורה אזרחית במקומות נוספים בישראל. 

נקודות מרכזיות במדריך קבורה אזרחית על פי TLV ליברל:

ראשית עליכם לדעת שלכל אדם הזכות לקבוע את סוג הקבורה בו יובאו קרובי משפחתו לקבר ישראל, האורתודוכסית ו/או הרפורמית, מעוגן בחוק.

בעת פטירה תוכלו לבחור בית עלמין אזרחי ו/או בית עלמין שיש בו חלקה אזרחית. על מנת לדעת נתונים אלו המשרד לשירותי דת מפרסם רשימה של בתי הקברות האזרחיים בישראל, רשימה זו מתעדכנת באופן שוטף.

למי פונים בעת פטירה וכוונה לקיים קבורה אזרחית

מוקד המשרד לשירותי דת פועל 24/7 ומיועד גם למי שרוצה לקבור את קרוב/ת משפחתו בקבורה אזרחית, ועליו לתת מענה לשאלות ולסייע בהליך הקבורה כמו הנפטרים המובאים לקבורה בבית עלמין אורתודוכסי.


ברקת מצבות תעשיות שיש ואבן מבוני מצבות הוותיקים ומוערכים בישראל, יועצת לערוצי תקשורת ומשתתפת קבועה בסרטים ותכניות על תחום מצבות, אנדרטאות והנצחה בארץ ובחו"ל מודעת לרצון קרובי הנקברים בקבורה אזרחית להנצחה ייחודית בה מוטיבים המשקפים את רוח אדם החופשי, חיבורו לטבע ולחי מקימה מצבות שבהן אלמנטים המחדדים מסר שכאן קבור אדם שדגל בפלורליזם בחייו.


מצבה - מונומנט להנצחה ראויה של הבוחרים בקבורה אזרחית:

מצבה רוח האדם חופשית, כמו הטבע, כמו היקום