השלבים שעליכם לעבור בצוותא עם קבלן המצבות עד לגמר הקמתה של מצבה איכותית בזמן

לאחר שבוצעה הקבורה בבית העלמין וחולפים להם ימי האבל, מתכנסים לעניין בניית המצבה . יש כמה דברים שחשוב לתת בהם עניין

שלב הראשון הוא בחירת סוג האבן, שיש, גרניט ועוד: מצבות עשויות ממגוון חומרים, כולל אבן חברון ואבנים נוספות, שיש טבעי שלרוב מגיע מטורקיה (שיש טורקי), גרניט שחור, אדום ואפור (סארדו). מומלץ לבחור מהחומרים שעמידים יותר לפגעי מזג אוויר ולתנאי האקלים הארץ ישראלי. 

השלב השני הוא קביעת הגודל והצורה: גודל המצבה וצורתה משתנים בהתאם לטעמים האישיים של מזמיני המצבה ולהוראות בית הקברות הספציפי, שכן תקנות בתי העלמין אינן זהות.

השלב השלישי הוא תכנון הכיתוב על גבי המצבה: יש לבחור מה לכתוב על המצבה. זה לרוב כולל את שמות הנפטרים, תאריכי הלידה והפטירה, ואולי ציטוט או ברכה.

השלב הרביעי בחירת עיצוב הסופי: יש להחליט האם להוסיף דימויים, סמלים או תמונות על המצבה.

השלב החמישי ולפני אחרון הוא הזמנת המצבה: לאחר שהחלטת על כל הפרטים, אתה יכול להזמין את המצבה מחברת מצבות או האמן שמתמחה בעבודת אבן ושליווה אותך בתהליך בחירת החומרים לבניין המצבה, העיצוב ובחירת נוסח לכיתוב על גבי המצבה. מומלץ להעלות את כל הפרטים על הכתב בין אם זה בחוזה חתום מולו ובין אם על גבי הזמנת העבודה. הדגשים בחוזה יהיו מפרט החומרים ממנה בנויה המצבה, נוסח הכיתוב עליה, לוח זמנים שבו מובטח שמצבה מוכנה ליום גילוי המצבה, המחיר ותנאי התשלום.

השלב האחרון הוא התקנת המצבה: המצבה מותקנת על חלקת הקבר לאחר שהמצבה מוכנה. חשוב לציין שעל בונה המצבה לתכנן את התקנתה בבית הקברות, כשלעיתים נדרש מנוף המניח אותה על גבי תשתית הקבר או בסמיכות לו וזאת בהתאם למיקום החלקה ומשקלה בעיקר. התקנת המצבה בבית העלמין לרוב כוללה בשירות של הקמת המצבה.

יש לזכור שההליך כולו אישי ואינטימי, וחשוב ללכת לפי הקצב שנראה לכם הכי נכון שכן הקמת מצבה היא תהליך מסובך שדורש תכנון מוקדם וביצוע מדויק. 

מכאן נמשיך לתחנות בהן בונה המצבה עובר:

הנה מספר שלבים עיקריים שבונה המצבה עובר בכל הקמת מצבה:

תכנון ועיצוב: בשלב זה כשכל הנתונים לפניו בונה המצבה מתחיל בתכנון בניית המצבה, כולל גודלה, צורתה וחומרים ממנה בנויה. על הבונה נדרש לבחון את הדרישות המשפטיות ותקנות בית עלמין הספציפי, כמו גם לקחת בחשבון הנחיות של המשפחה ומנהגי הקהילה שבה מתגורר הנפטר.

חיתוך האבן: אחרי סיום תכנית העיצובית ושם בונה המצבה את המידות המדויקות, ומכאן יש לחתוך את האבן שנבחרה ולעצב.

בניית הבסיס עליו מותקנת המצבה: השלב הבא הוא בניית בסיס המצבה. יש לסדר את האבן על בסיס מתאים ולוודא שהיא מוצבת במיקום הנכון.

הקמת המצבה: עם הבסיס מוכן, יש לקום על המצבה ולהתחיל לבנותה באופן שלבי ומדויק. נדרש דיוק במדידות ובהקמה כדי להבטיח שהמצבה תהיה יציבה וברורה לעין.

חיבור כיתוב: כשהמצבה מוכנה, ניתן לחבר כיתוב עליה. זה יכול לכלול את שמו והפרטים החיוניים של הנפטר, כמו גם משפטים נוספים שקשורים לחייו ומורשתו של המנוח. הכיתוב נעשה בחריטה, הברגת אותיות, סיתות באבן, הכל לפי העיצוב שנבחר.

הקמת סביבה: לאחר שהמצבה עצמה מוכנה, ניתן להתחיל בהקמת הסביבה שמקיפה אותה. זה יכול לכלול בניית מעגל או חורשה, נטיעת צמחים או עצים, הצבת אבנים נוספות או קישוטים אחרים.

הסרת פסולת: בסיום ההקמה יש להסיר את כל הפסולת והכלים שנעשה בהם שימוש בתהליך הקמת המצבה. יש לוודא שהסביבה יפה ונקיה, ושהמצבה מוכנה להיות מקום שקט ומקודש.

כל שלב בהקמת המצבה מחייב תשתיות וידע מקצועי. חשוב לעבוד יחד עם מקצוענים מיומנים, כמו אבן-חרשית, קישוטן ואדריכל, על מנת להבטיח שהתהליך יתבצע באופן יעיל ומוצלח.

כאשר בוחרים מצבה, יש מספר דברים שחשוב לשקול:

1. ייצוג הנפטר: המצבה היא סמל לחיים של האדם שהלך לעולמו. האם המצבה מייצגת באופן מתאים את האדם שהיה? מצבה יכולה להכיל דימויים, סמלים, וכיתובים שמייצגים את האישיות והערכים של הנפטר.

2. איכות החומרים: חשוב שהמצבה תהיה עשויה מחומרים איכותיים שיחזיקו מעמד במזג האוויר. גרניט, לדוגמה, הוא חומר עמיד שנמשך לאורך זמן.

3. התאמה לבית הקברות: לכל בית קברות הוראות משלו לגבי מה מותר ומה אסור בנוגע למצבות. יש לבדוק את הוראות בית הקברות לפני שאתה מבצע הזמנה.

4. תקציב: מצבות יכולות להיות יקרות, וחשוב להקים מצבה שמתאימה לתקציב שלך. עם זאת, אל תשקיע יותר מדי על מנת להשיג מצבה מפוארת. המטרה היא לכבד את הנפטר, לא להפוך את זה לתחרות.

5. זמן: תהליך הייצור של מצבה יכול לקחת זמן, כך שחשוב לתכנן מראש. אם המצבה נדרשת לטקס גילוי מצבה, תהליך ההזמנה צריך להתחיל מוקדם

6. החלטות בני המשפחה: האם כל משפחת הנפטר משתתפת בהחלטה? האם יש דעות שונות לגבי עיצוב המצבה, הכיתובים, וכו'? עשוי להיות מועיל להתייעץ עם כל המעורבים ולהגיע להסכמה.

7. כיתוב המצבה: באופן טבעי, הכיתוב על המצבה הוא חלק חשוב ביותר. האם אתה רוצה לכלול את שמות המשפחה, תאריכי הלידה והפטירה, ציטוטים או ברכות מיוחדות? האם אתה רוצה להכיל סמלים מיוחדים או דימויים שמייצגים את הנפטר?

8. לבחור באמן מצבות או בחברת מצבות: ישנם אמנים רבים שעובדים עם אבן ויוכלו ליצור מצבה מותאמת אישית, וישנן חברות מקצועיות שמתמחות בייצור מצבות. כדאי לחקור את האפשרויות ולבחור את האפשרות שהכי מתאימה לך.

לסיכום, בחירת מצבה היא תהליך שמשלב גורמים ואלמנטים רבים ועשוי להיות כבד רגשית. תתייעץ, קח את הזמן שאתה צריך, ובחר מצבה שתייצג בכבוד את האדם שאתה מנציח.

זקוקים למצבה? מדריך ממוקד זה יספק לכם הטיפים ויראה לכם הדרך הנכונה במסע להקמת מצבה ליקירכם

1) הטיפ הראשון במצבות הוא בעל חשיבות עליונה: מצבה ככל שתהיה מושקעת לא תשיב את הנפטר לחיים ולכן הזמינו מצבה רק על פי תקציב המתאים למצב כלכלי שלכם, מה שאומר אל תקפצו מעל הפופיק.

2) הטיפ השני במצבות: לא משלמים מראש על מצבה. אף פעם. מקבלים מה שמזמינים ורק אז משלמים, לא מקבלים לא משלמים. ככה זה.

3) הטיפ השלישי במצבות: מזמינים אך ורק חומרים איכותיים למצבה, נחזור שוב, לא מתפשרים על איכות החומרים, כי איך אמרו חכמים, "אין לי כסף לשלם בזול". הסיבה באה בהמשך, כשחומר לא איכותי הוא מתחיל לקרוא לכם לתיקונים וחידושים וכשעושים חשבון סופי מגיעים מהר מאוד למותג הידוע "מה שזול עולה ביוקר".

4) הטיפ הרביעי במצבות: את הזמנת המצבה רצוי לבצע מוקדם ככל האפשר. אין איסור הלכתי לעסוק בענייני מצבה בשבעה. רוב המזמינים עושים זאת במהלך ימי השבעה ו/או מיד בסיומה. טיפ זה חשוב לקבלת מצבה איכותית ויפה.

5) הטיפ החמישי במצבות: טיפ זה בא בטרם להחלטות כלשהן הקשורות למצבה. טיפ חשוב זה קובע שבוחרים בבונה מצבות וותיק ומנוסה שיהיה לכם לעזר כבר בתחילת התהליך. (אגב, עליו להיות קבלן מצבות מורשה מטעם חברת הקבורה המנהלת את בית העלמין בו יקירכם נקבר). 

6) הטיפ השישי במצבות: טיפ זה קשור לטיפ הקודם - לא מתעסקים עם מתווכים ולא מסתמכים על המלצות באתרי מדרג. בוני המצבות שאיתרתם דרך מתווכים ו/או בוני מצבה הרשומים באתרי מדרג משלמים למתווכים ולאתרים הללו כסף, לעיתים אלפי ש"ח לכל עסקה, עלות זאת בסופו של יום עליכם, והמלצה של מי שמשלמים לו להמליץ היא לא בדיוק אובייקטיבית, בלשון המעטה.

7) טיפ השביעי במצבות עדיין קשור לטיפ מספר 5 במצבות: ככל שאיתרתם בונה מצבות ולא נעול לכם בלב שהוא האדם הנכון מבקשים ממנו טלפון של ממליץ אחד לפחות ומתקשרים לשאול.

8) טיפ השמיני במצבות: רק לאחר שבחרתם בבונה המצבה (ולא שילמתם לו מראש מאום!) מתחילה מלאכת העיצוב ובחירת החומרים למצבה שכן בטרם לעיצוב עליכם לקבל סקירה אודות הנתונים הקשורים לנהלי בית העלמין הישראלי בו יקירכם נקבר אותה יספק לכם בונה המצבה. ישנם הבדלים בין נהלי בתי העלמין השונים והם קשורים למראה המצבה, לגודלה ובעיקר לכיתוב על גבי המצבה.

9) הטיפ התשיעי במצבות: לעיצוב המצבה מומלץ לבחור סגנון מתוך קטלוגים של מצבות. את הקטלוגים תמצאו באתר של בונה המצבות. בקטלוגים אלו דוגמאות של מצבות אותן כבר ביצע בונה המצבות. הערה: בונה מצבות מקצועי ומנוסה יוכל לבצע עבורכם כל תכנית עיצובית ואם נתקלתם בדוגמא המוצאת חן בעינכם פשוט שילחו אל בונה המצבה שבחרתם את תמונת המצבה ובקשו הצעת מחיר.

10) הטיפ העשירי במצבות: בשלב תכנון עיצוב המצבה התייעצו עם בונה המצבות בעיקר בעניין חומרים מתאימים לסוג עיצוב שבחרתם, הואיל ומדובר בבנייה, לא כל חומר נקשר לחומרים אחרים. בונה המצבות יספק פתרונות הנדרשים גם במקרים של עיצובי מצבות מורכבים. אחרי הכל הוא שמספק אחריות למצבה לעשרות שנים.

11) טיפ האחד עשרה במצבות: כיתוב על גבי מצבה. הקדמה: לאחר שלב עיצוב המצבה מגיע שלב כיתוב למצבה שבו עליכם לקבוע מיקומים וכמות לטקסט על גבי המצבה. מתכננים המיקומים, בוחרים פונט וגדלים ומתחילים לנסח המצבה.

הטיפים לכיתוב על גבי מצבה: 

בכיתוב על מצבה מתחילים עם הפרטים הקבועים שמות, שמות הורים, תאריכי לידה ופטירה, מקום לפ"נ (למעלה) ו-ת.נ.צ.ב.ה (למטה) ובהתאם למקום שנותר על גבי המצבה וגודל אותיות שבחרתם מנסחים את הכיתוב החופשי. 

הערה: מצבה היא מנהג ולא חובה הלכתית ולכן כיתוב למצבה אינו כפוף לכללים כלשהם מלבד החובה לרשום שם הנפטר וכללים הנגזרים מנהלי בית העלמין הספציפי בו נקבר יקירכם ומוצבת המצבה.

טיפ לניסוח החלק החופשי במצבה: מחברים נוסח כיתוב למצבה המשקף את אופי הנפטר ונמנעים מהגזמה ודברי רהב.

טיפ נוסף הקשור בכיתוב למצבה: הגהה, הגהה, ועוד פעם הגהה. לאחר שמגיעים לניסוח הסופי של כיתוב על גבי מצבה מבצעים הגהה חוזרת ורק כשבטוחים שזהו ניסוח הסופי מאשרים בחתימה כשלצידה חתימתו של בונה המצבה. (טיפ זה חשוב מאין כמותו, שכן טעויות סופר גורמות  לא אחת לעגמת נפש רבה בזמן גילוי מצבה).

12) טיפ מספר שניים עשר במצבות: בקשו אחריות למצבה, ואל תסתפקו ב 10 שנים, אלא הרבה יותר. ישנם בוני מצבות המתחייבים לאחריות למשך כל ימי חייהם, מה שמבטיח שקט נפשי וידיעה שבונה המצבה יבנה את המצבה האיכותית ביותר שיכול לבנות.

13) טיפ מספר שלושה עשר במצבות: טיפ זה בעניין חומרים המומלצים למצבה: 

אלו סוגי חומרים המומלצים למצבה והטיפ שלנו דבקו בהם:

  • גרניט שחור, גרניט אדום, גרניט אפור (סארדו)
  • שיש טורקי
  • שיש בולגרי
  • אבן חלילה
  • אבן חברון (אבן חברון אינה שיש)
  • אבן גלילית הנקראת גם אבן ירכא, אבן חיפה.
  • אבן עצמון
  • סלעים למצבות מהארץ ומהעולם
  • שלבו בין חומרים הנקשרים האחד למשנהו

שאר החומרים כמו זכוכית, אבני חן, מתכת ועץ ניתנים לשילוב במצבה אך יש לקחת בחשבון שבעתיד תצטרכו להשקיע בתחזוקה נוספת.

14) טיפ מספר ארבעה עשרה במצבות: לברר מראש סכום אגרת מצבה. סכום האגרה אינו קבוע ונע סביב ה 800 ש''ח למצבה בקבורת שדה ו- 200-350 ש"ח ומעט יותר למצבה לקיר. הטיפ שלנו הוא לבדוק באם אכן נדרש תשלום האגרה - כחלק מעידוד קבורה בקומות, קבורת קיר/סנהדרין, יש מבין העיריות המממנות תשלום האגרה) ככל שהקבורה היא ע"י חברת קדישא את האגרה מעביר בונה המצבה ולא המשפחה.

15) טיפ מספר 15 היה אמור להיות טיפ הפותח, הטיפ: בררו עם בונה המצבה ו/או חברה המנהלת את בית העלמין מה המגבלות החלות בבית העלמין בו ייטמן יקירכם לגבי צורת מצבה, גודלה, סוג הכיתוב עליה, פורטרטים מותר ו/או אסור, לועזית מותר ו/או אסור ועוד כהנה .

אנו משתתפים בצערכם ומקווים שתעשו שימוש מושכל בהמלצות וטיפים במדריך זה שיקלו עליכם במסע למצבה ליקירכם לייעוץ 050-595-5722 ליאור