מצבות בבית העלמין רחובות רח' גורודיסקי 

מצבות בבית הקברות מרמורק

מצבות רחובות :ברקת מצבות-מפעל למצבות וותיק ומנוסה ועומד עם מיטב בוני המצבות בארץ, חברתנו ומייצרת מצבות מכל הסוגים: מצבות בודדות, כפולות משפחתיות, מיוחדות, קבורת סנהדרין, מצבות קיר,  באבן חברון שיש טורקי גרניט שחור, אפור, אדום, בעוד גוונים וסוגים שונים, מצבות בשילוב סלעים מארץ והעולם. התמחות החברה היא בייצור מצבות ויש לנו וותק רב בענף. המיומנות הרבה במלאכה והניסיון שצברנו, מביאים ערך מוסף לעבודותינו. ברקת מצבות מקפידה על סטנדרט גבוה, שימוש בחומרים איכותיים מקצועיות ללא דופי. בניית מצבות היא בגדר שליחות עבורנו, ואנו קשובים לצרכי משפחת הנפטר/ת ומתייחסים לעבודה בהתאם. אנו נותנים לכל לקוחותינו ליווי והסבר מפורט באשר לבניית המצבה, לסוג האבן או השיש/ גרניט בהם הם מעוניינים המשפחה להקים את המצבה, מה אפשר וכדאי להשתמש, מהן אפשרויות הכיתוב וסוגי החריטה הממולצים למצבה , אפשרויות העיצוב ועוד.קיימת האפשרות לבנות מצבות בעיצוב אישי בהתאמה לפי בקשה ורצון של המשפחת הנפטר/ת. ברקת מצבות מספקת שירותי שיפוץ וחידוש מצבות וניקיון, חידוש אותיות וכיתוב נוסחים שמחקו במהלך השנים וכן ושירות תחזוקה שוטפים. אנו עובדים עם כל סוגי האבנים לרבות- שיש חברון, טורקי מרמרה, סלייב שלהבת , שיש גלילי, עצמון, גאת, גרניט שחור ואפור אדום, ומשתמשים גם באבן טבעית, בסלעים מארץ וסלעים מהעולם, בכל מיני צבעים ומכל מיני סוגים.אנו חברה קבלנית מורשת מטעם חברת קדישא רחובות  ברקת מצבות מספקת שירות בניית מצבות ברוב בבתי עלמין בכל רחבי ארץ. בית עלמין רחובות נמצא ברחוב יהודה גורודיסקי 60 רחובות.בית הקברות מרמורק נמצא בשכונת מרמורק בעיר ונחשב לבית העלמין פרטי לרוב לעדה התמנית.

תמונה למצבה מבית העלמין רחובות
תמונה למצבה מבית העלמין רחובות 2


מה כותבים על מצבה ?

שלב האחרון בהקמתה של מצבה הוא הכיתוב על גביה.

1.ראשית  נבחר את סוג האותיות והפונטים המתאים לעיצוב המצבה שנבחר ולחומר ממנו בנוי המשטח עליו ייכתב הטקסט ואת גודלן. 

בשלב השני נשלים תכנון הטקסט הבסיסי: 

פ"נ = פנ נטמן, פה נקבר, פה נח

איזכורים: בני משפחה בחיים : בני בעלי אבינו אחינו דודנו חמנו וסבנו היקר. להפןך למקבילה לאישה.

שם הנפטר: שם מלא, שם פרטי, שם משפחה, שם חיבה אם יש לעיתים בסוגרים.

שמות ההורים: אם נפטרו ז"ל ואם לא אז נ"י (נירם יאיר) 

 תאריך פטירה עברי: יום חודש ושנה 

תאריך פטירה לועזי : יש כאל הרושמים שנים בלבד ויש כאלה הרושמים מלא יום חודש ושנה. שומרי מסורת ומקפדים לא נוהגים לרשום מספרים על גבי המצבה 

ת נ צ ב"ה: נהוג לסיים את הקטע הרשמי בתהה נשמתך צרורה בצרור החיים.

קטע הוא משפט אישי: יש אפשרות להוסיץ משפט מהמקורות, ספרות עברית או משהו אישי על הנפטר  

 ישנם בתי עלמין הדורשים אחידות בחלק מהניסוח, גודל אותיות ואף מונעים מוטיבים מסוימים כמו דיוקן ועוד. אנו מכירים את תקנות כל בית עלמין בישראל ובכל מקרה עם העברת תשלום אגרת המצבה חברה קדישא מוסרת לנו בנוסף לתכנית האדריכלית בה עלינו לעמוד גם את תקנות הקשורות לכיתוב ואנו נעדכנם מראש מהם הכללים הנהוגים בבית העלמין בו מוקמת המצבה. בהמשך קישורים למבחר משפטים ופסוקים למצבות שתוכלו לבנות מהם את הניסוח המדויק להנצחה ראויה המשקפת את רוח יקירכם המנוח/ה תהה נשמתם בגן עדן.

שיפוץ מצבות וחידוש כיתוב מצבה ברחובות

אנו מתמחים בשיפוץ מצבות ישנות ו/או פגומות הכולל שימור לשנים רבות ואחריות. השיפוץ כולל תיקונים נדרשים, חידוש הכיתוב, ליטוש, ניקוי ומריחת המצבה בסילר. מחירים הוגנים שניתנים לפריסה באשראי. עבודה מקצועית ושירות אדיב.

תיק עבודות מצבות ברחובות

מדריך מחירי מצבה ושירותי מצבות ברחובות

מדריך חומרים למצבות מקיף והסברים מפורטים על יתרונות וחסרונות של כל חומר ובצמוד מחירי מצבות, מחירי שיפוץ מצבות, מחירי חידוש אותיות מצבה ומחירי שירות ניקוי מצבה. 

כמה עולה מצבה ברחובות ?

מצבות מאבן חברון הנחשבות לפשוטות וזולות מכולן עולות בין 3000-5500 ש"ח כולל בית נר וכיתוב הבסיסי - פ"נ פלוני/ת בן/בת (שם הורים ויש המוסיפים סבים וסבתות) מועד פטירתו ותאריך הולדתו, כיתוב אישי בן 2-3 שורות והברכה/איחול תנצב"ה. אבן חברון מכונה גם שיש חברון וחברוני. מקורה של אבן שיש חברון בעוטף ירושלים וצבעה בהיר עד קרמי. ניתן לעבדה במספר עיבודים בגימור מט ו/או מבריק. למרות חוסנה של האבן היא נוחה לעיבוד ומחירה זול יחסית. מצבות רבות בארץ הן מאבן חברון ו/או משולבות באבן חברון, כך למשל כל המצבות בבתי עלמין הצבאיים וחלקות צבאיות בבתי עלמין רגילים הן מאבן חברון.

יתרונות אבן חברון

בהירה, זולה ונוחה לעיבוד.

חסרונות אבן חברון

אבן גיר, עם הזמן עלולים להופיע חורים, סדקים ולכן הבלאי יחסית מהיר ובחלוף הזמן דורשת תחזוקה ושימור. 

כמה עולה מצבה מאבן שלהבת ברחובות

מחירי מצבות אבן שלהבת אצלנו נע בין 4300-8500 ש"ח. היא נחצבת בירושלים. השימוש בה לבניה בירושלים מעיד על עמידותה בתנאי מזג אוויר של שלג, גשם וסופות. אבן שלהבת מוכרת גם בשמה הערבי אבן סלייב. האבן מעוטרת בגוונים - אדום, כתום, צהוב ומכאן שמה (להבה בוערת). מקורה של האבן בעיקר בהרי ירושלים.

יתרונות מצבה מאבן שלהבת

מצבה מאבן שלהבת נוטעת תחושה חמה ומעוררת רגש. גווניה הופכים כל עיצוב לאמנותי וייחודי. אבן סלייב עמידה וחזקה במיוחד ודורשת מיומנות וניסיון מצד בונה המצבה.

חסרונות מצבה מאבן שלהבת

יש לקחת בחשבון שאבן שלהבת דורשת טיפול מדי פעם הכולל ניקוי חריצים טבעיים.

כמה עולה מצבה מאבן גלילית ברחובות

מחירי מצבות מאבן גלילית נעים בין 6.000-10.000 ש"ח. אבן גלילית נקראת גם אבן חיפה ואבן ירכא. בגלל מראה הכללי יש הנוטים להגדירה כאבן גירית ולא כך הוא. היא סלע דולמיט שחזק ונוקשה מאבן גירית. מקורה באזור חיפה והגליל העליון. אבן גלילית היא מהנפוצות שבאבני מצבה וחזקה דיה על מנת לשמש לבניית מצבות עמידות לשנים רבות. היא בעלת גוונים צהובים, חומים ובז', משתלבת בנוף הישראלי ותחושה שנוטעת במבקר חלקת הקבר עליו מוצבת מצבה מאבן גלילית שהנפטר ישראלי שורשי. אבן גלילית מתאימה גם לפיסול וחיפוי ומאפשרת לבונה המצבה מגוון אפשרויות לעיצוב, החל מעיצוב מוקפד אחיד ומלוטש ועד עיצובים השומרים על מראה טבעי ופראי.

יתרונות מצבות מאבן גלילית

מצבה מאבן גלילית חזקה ועמידה לשנים רבות. היא בעלת מראה אחיד ויש אומרים צנוע וארצישראלי שורשי. מצבה מאבן גלילית דורשת תחזוקה מינימלית ומחיריה סטנדרטיים.

חסרונות מצבות מאבן גלילית

על אף חוזקה וחוסנה ברבות השנים עלולים להופיע על חלקים המלוטשים חורים קטנים, אלא שאין להתרגש מכך, בסיסה של האבן קשוח ושינויים מינוריים אינם מורגשים ובמידה וכן הטיפול בהם מהיר וזול.

כמה עולה מצבה מאבן עצמון ברחובות

מחירי מצבות מאבן עצמון  8900-11.000 ש"ח. הסיבה למחיר המעט יקר ביחס לאבנים הקודמות הוא המראה היוקרתי שמזכיר שיש והקושי לעצב עמה ביחס לאבנים חברון, סלייב וגלילית. הפלוס הוא שבעתיד לא תדרוש שיקום ותחזוקה. גווניה לבנבנים, אפורים, קרמיים. 

כמה עולה מצבה מאבן בזלת ברחובות

מחירי מצבות בזלת עולות בין 5000-9000 ש"ח, נראות כמו סלע קרמי, אפרפר, ירקרק ועד שחור, חזקות ועמידות. קשה לעצב עם בזלת, וגם לא צריך במיוחד, מראה הטבעי של הבזלת הוא יצירה פראית בפני עצמה המותירה רושם עז. 

כמה עולה מצבה מגרניט שחור ברחובות

מחירי מצבה מגרניט שחור אצלנו ינועו בין 7.000-11.000 ש"ח למצבה סטנדרטית ובין 15,000-22,000 ש"ח למצבות בעיצובים מורכבים. גרניט שחור הוא חומר חזק ומתאים למצבות. גרניט השחור אינו נסדק, עמיד לפגעי טבע, אינו מאבד מהברק ואינו דורש חידוש עתידי למצבה. יתרון נוסף בהקמת מצבה מגרניט שחור נעוץ בכיתוב על גבי המצבה שאינו מחייב בעתיד תיקון האותיות וצביעתן מחדש הואיל ובעת הכיתוב על מצבה הבנויה מגרניט שחור מתקבל קונטרסט עז החוסך בעתיד צורך בחידוש וצביעת אותיות.

יתרונות גרניט שחור

גרניט שחור חזק ומתאים למצבות, אינו נסדק, עמיד לפגעי מזג אוויר, אינו מאבד מהברק ואינו דורש חידוש עתידי למצבה. יתרון נוסף בהקמת מצבה מגרניט שחור מתגלה בכיתוב על גבי המצבה שאינו מחייב בעתיד תיקון האותיות וצביעתן מחדש.

חסרונות גרניט שחור

חסרונותיו של גרניט השחור מעטים, מלבד היותו בגוון קולט חום ואבק המצטבר שלעיתים מחייב מעבר עם מטלית לחה על מנת להשיבו למצב "חדש" הוא אינו דורש תחזוקה ושיקום. 

כמה עולה מצבה מגרניט אדום ברחובות

מחירי מצבה מגרניט אדום אצלנו ינועו בין 7.500-11.000 ש"ח למצבה סטנדרטית ובין 15,000-22,000 ש"ח למצבות בעיצובים מורכבים. למצבה כפולה (זוגית) מגרניט אדום ניתנת הנחה של כ 20%. מצבות הגרניט ו/או משולבות גרניט על כל גווניו הפכו למועדפות בבניית מצבות על שום חוזקן ועמידותן ושמירתן על מראה "חדש" לנצח. גרניט האדום מגיע לאחרונה בעיקר מהודו וסין, דורש מיומנות של בונה המצבה הואיל ובמהלך העבודה של בונה המצבה עם גרניט האדום חלים תהליכים של התרחבות והצטופפות החומר ולכן נדרשת בנייה חזקה ומאסיבית הדורשת בעלי מקצוע מנוסים בעבודה עם גרניט אדום.

יתרונות גרניט האדום

גרניט אדום הוא חומר חזק שאינו נסדק ומתחורר. הוא עמיד למזג אוויר, אינו מאבד מהברק ואינו דורש חידוש עתידי למצבה. יתרון נוסף בהקמת מצבה מגרניט אדום נעוץ בכיתוב על גבי המצבה שאינו מחייב בעתיד תיקון האותיות וצביעתן מחדש.

חסרונות גרניט האדום

חסרונותיו של גרניט האדום מעטים, מלבד היותו כהה יחסית לאבנים לבנות, קרמיות ואפילו אפורות היות והוא קולט חום ואבק.

כמה עולה מצבה מגרניט אפור ברחובות

מחירי מצבה מגרניט אפור נעים בין 7.500-9000 ש"ח למצבה למנוח/ה יחיד/ה, על מצבה כפולה (לזוג) ניתנת הנחה של 20%. מחיר מצבת מכפלה מגרניט אפור 7.500-9.500 ש"ח. מצבה קיר (סנהדרין) תעלה אצלנו בין 2.000-2500 ש"ח. הגרניט על כל גווניו הפך למועדף בבניית מצבות על שום חוזקו ועמידותו. גרניט אפור מכונה גם גרניט סארדו וגווניו אפורים ומנוקדים בנקודות שחורות המשווים לו מראה גרעיני. במהלך עבודת בונה המצבה עם גרניט אפור חל תהליך של התרחבות והצטופפות החומר ולכן נדרשת בנייה חזקה ומאסיבית שדורשת בוני מצבה מנוסים בעבודה עם גרניט אפור וגרניט בכלל.

יתרונות גרניט האפור

גרניט אפור הוא חומר חזק ועמיד בפני פגעי טבע ותנאי מזג אוויר. הוא אינו מתחורר עם הזמן, אינו נסדק ואינו מאבד מהברק.

חסרונות גרניט האפור

מראה גרניט האפור נוטה לתעשייתי. גרניט האפור סופג לחות שגורם לעיתים למראה של כתמי שמן פה ושם.

כמה עולה מצבה משיש טורקי ברחובות

מחירי מצבה משיש טורקי נעים בין 6.500-8500 ש"ח למצבה למנוח/ה יחיד/ה. על מצבה כפולה (לזוג) ניתנת הנחה של 20%. מחירי מצבת מכפלה משיש טורקי נעים מ 6900-8.500 ש"ח. מצבה קיר (סנהדרין) תעלה לכם אצלנו בין 1900-2500 ש"ח. שיש טורקי ידוע גם בשם מרמרה, מקורו ברחבי טורקיה, צבעיו אפורים ונוטים לגוון כחלחל. שיש טורקי הוא מהנפוצים בעולם המצבות. הוא בעל צפיפות רבה, חוזקו הרב ועמידותו הפכו אותו לחומר נפוץ למצבות ורבות ממצבות בארץ בנויות משיש טורקי.

יתרונות שיש הטורקי

חזק, נוח לעיבוד, זול יחסית, אינו נסדק ו/או מתחורר ועמיד למים.

חסרונות שיש הטורקי

ברבות השנים השיש הטורקי מאבד הברק ולעיתים מצהיב מעט.

כמה עולה מצבות סלעים ברחובות

מחירי מצבות סלעים אצלנו נעים בין 4.000 ש"ח לסלע בודד קטן כולל הכיתוב ומטפסים למחיר ממוצע של 7000-8000 ש"ח למצבות סלעים סטנדרטיות ואף יותר למצבות סלעים מושקעות במיוחד. מצבות סלעים אינן דורשות תחזוקה ופגעי הטבע מובילים לבלאי טבעי מנורי שיש אף שאוהבים. היתרון בעיצוב מצבה מסלעים הוא הייחודיות של כל סלע, בדיוק כמו האדם כך לכל סלע מראה חד פעמי בעולם ובעל אופי משלו. כשמקימים מצבה הדילמה הגדולה מכולן היא כיצד לבנות מצבה שתזכיר לחיים את ייחודיות הנפטר וסלע מאפשר זאת ביתר שאת. זה לא אומר שמצבות מגרניט ושיש המזכירות אחת את השנייה אינן מאפשרות בידול בין מצבות, זה אומר שמצבה מסלעים ו/או משולבת סלעים אמורה לעשות זאת באופן חד וברור יותר. למצבות סלעים יתרון נוסף והוא תחזוקה ושימור - סלע אינו נדרש לכך ושינויים שיעבור ברבות השנים עקב תנאי מזג אוויר אינם מחייבים טיפול כמו באבן מעובדת. לנו ניסיון בן עשרות שנים בבניית מצבות מסלעים הדורשות מיומנויות של פיסול סביבתי וציוד מתקדם שבאים לידי ביטוי בפתרונות יצירתיים הקשורים למראה המצבה, לסוג הכיתוב עליה ולשינוע הדורש לעיתים ציוד כבד ומנופים. סלעים הם חומר המתאים לכל סוגי המצבות: מצבות למנוח/ה יחיד/ה, מצבות זוגיות, מצבות משפחתיות ומצבות קיר, ומגוון אפשרויות העיצוב עם סלעים נרחב. מחירי מצבות סלעים במצבות אצלנו נמוכים ביחס ליצרני מצבות אחרים.

יתרונות מצבות מסלעים

מצבות סלעים מאפשרות הנצחה ייחודית לנפטרים ואינן דורשות תחזוקה. בלאי הטבעי אינו משפיע על מראן ברבות השנים, מלבד האותיות על מצבה מסלעים שלעיתים יידרשו חיזוקם בין אם ע"י הברגה ובין אם ע"י צביעה ו/או אפילו סיתות במקרה של אותיות תבליט.

חסרונות מצבות מסלעים

למצבות סלעים ו/או משולבות סלעים חסרונות מעטים אם בכלל, ובונה מצבה מיומן ומנוסה ימליץ לכם על סלעים הנכונים וסוגי אותיות המתאימים לסוג סלע הנבחר למצבה. 

כמה עולה כיתוב למצבה ברחובות?

מחירי כיתוב אותיות על גבי מצבה אצלנו נעים בין 4-70 ש"ח. על פי חוק חובה לרשום את שם הנפטר על גבי המצבה, שכן רק כך אפשר לדעת מי קבור באותה חלקת קבר (בקבורת שדה/קבורה באולמות קבורה) ו/או טמון בגומחה (מצבות קיר). בלתי אפשרי להקים מצבה ללא כיתוב. מלבד פרטים כמו שם הנפטרים ותאריכי לידה ופטירה ניתן לכתוב על המצבה כל מה שעולה על הדעת ובלבד שהכיתוב לא יחלל את כבוד המת. על הכיתוב למצבה לעמוד בתקנות בית העלמין (ישנם הבדלים בין תקנות בית עלמין אחד למשנהו ובבית עלמין וחלקות צבאיות הכיתוב הוא אחיד). מחיר כיתוב למצבה נקבע בדרך כלל על פי סוג הכיתוב ומספר האותיות בטקסט. ישנם כיתובים זולים הנעים בין 4-10 ש"ח לאות וישנם כיתובים יותר יקרים הנעים בין 30-40 לאות ואף מטפסים ל 60-70 ש"ח לאות, כשאותיות קרמיות ו/או אותיות המחייבות עבודת פיסול עולות יותר. לאותיות מתכת בדרך כלל ברונזה העלות תהיה 50-60 ש"ח לאות. אם כן, מחירי כיתוב אותיות נעים בעקרון בין 4-70 ש"ח לאות בהתאם לסוג שנבחר.

הסברים על סוגי ושיטות כיתוב מצבות

לכיתוב בשיטת חריטת CNC שנחשבת מדויקת ביותר ומאפשרת גמישות בגווני האות המחיר יהיה 4-8 ש"ח לאות. כיתוב בחריטה עם תוספת מילוי עופרת מעלה את המחיר 7-11 ש"ח לאות. כיתוב באותיות ברונזה מודבקות ומוברגות למצבה המתאימות למצבות שאינן בעלות קווים ישרים יעלו אצלנו בין 25-60 ש"ח לאות. כיתוב בולט על גבי מצבה  עולה בין 11-45 ש"ח לאות.

כמה עולה לשפץ מצבה ברחובות?

מצבות זקוקות לשיפוץ וחידוש במקרים של התעייפות החומר ונדליזם ונזקי טבע לא צפויים כמו סערות, שורשי צמחיה שחדרו את הקרקע בתחתית המצבה ומרימים אותה, פטריות שמתלבשות על האבן ובעלי חיים, בעיקר מכרסמים. ככל שאמורים הדברים בהתעייפות החומר הרי שלחומר שנבחר מלכתחילה לבניית המצבה משקל מכריע בצורך שמתגלה לשיפוץ המצבה ככל שחולף הזמן. האבנים הגיריות יהיו הראשונות שזקוקות לשיפוץ. לכן, יש לקחת בחשבון כבר בשלב הקמת המצבה את נושא שיפוץ ותחזוקה עתידיים. זו הסיבה שגרניט, שיש וסלעים פופולריות יותר כיום. ככל שהשיפוץ דורש עבודה רבה יותר ובמקרים של צורך בלתי נמנע בהחלפת חלקים שניזוקו באופן קיצוני המחיר יעלה בהתאם. לכתוב כמה עולה שיפוץ מצבה מבלי לדעת מצבה בפועל אינו רציני ובעל מקצוע שמכבד עצמו ראוי שימנע מהצעת מחיר ארכאית. כל עבודת שיפוץ מתומחרת לגופה, כך ראוי וכך בונה המצבה אינו משלה ציבור שרוצה לדעת את המחיר ולהתכונן אליו.

כמה עולה חידוש אותיות המצבה ברחובות?

מחיר בסיסי לחידוש/תיקון אותיות אצלנו נע בין 4-70 ש"ח פר אות. המצב בו אותיות המצבה דהו, נשחקו ו/או נתלשו דורש תיקון. גם כאן ניצב איתן הפתגם סוף מעשה במחשבה תחילה. ישנם חומרים למצבה שקונטרס בין האבן לאותיות שומר על הנראות ומותירן בוהקות ושלמות לשנים ארוכות (גרניט שחור לדוגמא). ישנם חומרים מהם בונים מצבות שלא מתאימים לכל סוגי האותיות ולהלאות אתכם כעת במידע באיזה סוג טכניקה משתמשים לכל חומר ידרוש פרק שלם. הטוב, מועיל ויעיל, בהתאם לחומר ועיצוב שתבחרו בונה המצבה יעדכן אתכם מהם סוגי האותיות המתאימים לסוג חומר הספציפי. מחירי תיקון אותיות יהיו סכום הנדרש להבאת המצבה למצב בו אפשר להתחיל בביצוע חידוש האתיות, לעיתים מספיקה הברשה ולעיתים נדרש ליטוש. באם הליטוש שנדרש עמוק מדי ימליץ בונה המצבות להחליף הפלטה בשלמותה (עלות הנעה בין 1000-2500 ש"ח) ולבצע הכיתוב מחדש, כשמחיר חידוש הכיתוב הוא מחיר פר אות כפול מספר האותיות

סוגי אבנים למצבות 

מצבות מאבן חברון/ שיש חברון
מצבות משישטורקי
מצבות משיש בולגרי
מצבות מאבני זכוכית
מצבות מאבן חלילה
מצבות מאבן סלייב
מצבות חברוני מאבן חברון (שיש חברון)
מצבות מגרניט אפור
מצבות שיש גרניט שחור
מצבות שיש גרניט אדום
מצבות גרניט סארדו
מצבות מאבני בזלת
מצבות סלעים מקומיות ומרחבי העולם

סוגי המצבות הקימות בבתי העלמין רחובות 

מצבות בודדות
מצבות כפולות
מצבות מכפלה

השירותים הנוספים שלנו

שיפוץ מצבות שניזוקו
חידוש מצבות ישנות
שיחזור מצבות עתיקות
חידוש אותיות מצבה וסמלים ואיורים על גבי מצבות
ניקוי מצבות מקצועית צביעת אותיות שנמחקו
בניית אנדרטאות ושיפוץ אנדרטאות

דף הבית