חשיבות ניקוי המצבה:

ברמה הרוחנית: כבוד הנפטר ובית העלמין שעבר טקס הלכתי בשם קדושת הקרקע מחייבים בשמירת ניקיון וסדר ואף מסייעים למבקרים בו להתייחד עם יקירם מבלי שברקע הזנחה, כיעור, לכלוך ומפגעים. 

ברמה הקהילתית. בימי קדם למצבה היה תפקיד נוסף שאנחנו ממעטים לעסוק בו והוא הרתעת פולשים, שכן ככל שמצבות מושקעות ומטופחות, הן רמזו על חוזקה, אחדותה וחוסנה של קהילה והובילו פולשים לחשוב פעמיים אם כדאי להתעמת עימה. גם היום ב 2022 אנו כקהילה שומרים על בתי העלמין ומצבות בו ואף מוכנים ומזומנים לשלוח מטוסי קרב ולוחמים כדי להרתיע אויבים שבחרו לפגוע בנו דרך פגיעה במצבות.

מדוע חשוב לנקות ולתחזק מצבה: מצבה חשופה ללא מעט פגעים, החל מפגעי מזג אוויר שגורמים לבלאי טבעי, ועד התמקמות מזיקים באזור המצבה ועליה, במקרי קיצון שורשי צמחיה עבותה ועצים גורמים לעקירתה. התוצאה - סדקים, התפוררות חלקים באבן, שחיקת הכיתוב ועוד. ככל ששיקום המצבה מתבצע מוקדם יותר כך החזרתה למצב הראשוני קל יותר ומחייב השקעה מועטה.

כיצד מנקים מצבה:

הטיפ הראשון: שימת לב מצד קרובי המנוח/ה למצב המצבה כשמבקרים המנוח/ה בבית העלמין להתייחדות/אזכרה, הדלקת נר ועוד. יש לשים לב לגבי: סדקים, שברים, פטריות על האבן ובדפנות, אותיות שחוקות ומצבה הכללי של המצבה על כל חלקיה וסביבתה. כפעולת מנע קבועה רצוי להסיר בוץ ואבק ולנקש בדפנות צמחיה. 

הטיפ השני: למרות שבמצב נזק ראשוני תוכלו לעשות זאת בעצמם אנו ממליצים לצלם המצבה מכל עבריה ולשלוח לאיש מקצוע, שכן אם תנסו לעשות זאת בעצמכם, עלויות החומרים, הזמן ותוצאה לא מקצועית יובילו לשכרו בא בהפסדו. בונה מצבות מצויד מראש בכל המכשור וחומרי הניקוי לבצע את העבודה באופן מקצועי שאינו עולה לכם יותר מעשה זאת בעצמך. 

טיפ השלישי יוביל למסקנה מהי המלצתנו הגורפת: טיפול לא מקצועי וחומרי ניקוי לא נכונים לסוג המדויק של האבן/שיש/גרניט לא רק שיכתימו המצבה ויובילו לנזק אסתטי, יובילו בעתיד לבלאי מואץ ולנזק גדול מהתועלת שהופקה בניקוי. מכאן שהמלצה הגורפת שלנו היא: גייסו איש מקצוע המתמחה בניקוי מצבות, מצויד במכשור המתאים ובחומרים הנכונים לניקוי סוג החומרים מהם בנויה המצבה.

את מי מזמינים לניקוי מצבה - כאן מסתתר טיפ חשוב:

אפשר כמובן להזמין חברות המתמחות בניקוי מצבות בלבד. אלו חברות ניקיון לכל דבר ועניין ויודעות כיצד לנקות חומרים העשויים מחומרי המצבה. 

אבל, וכאן אבל הגדול - חברות ניקיון מצבות אינן חברה לבנייה וחידוש מצבות ואותיות מצבה:

נו? ובכן, רוב חברות בוני המצבות מבצעות גם ניקוי מצבות, ובשלב ניקוי המצבה מטפלות בדורש טיפול כמו שיקום חלקים שהחלו להיסדק ולהתחורר במצבה, חיזוק חלקים מחוברים למצבה כמו בית נר וכד והחלפתם במידת הצורך, חיזוק אותיות מחוברות למצבה ו/או חידוש חלקים שנשחקו/דהו באותיות שדורשות צביעה. העובדה שחברות בוני מצבות מספקות אחריות לעשרות שנים בבנייה וחידוש מצבות מבטיחה שהניקוי יתבצע מחומרים שייעודם הראשון - שימור המצבה, את זה לא יכולות לספק חברות ניקיון שאינן בונה מצבות.סיכום המלצות וטיפים בנושא ניקוי מצבות:

  1. מצבות נפגעות משלל מפגעים וחלק מהם מתחיל בלכלוך והזנחה.
  2. אפשר לבצע ניקוי מצבה בשיטת עשה זאת בעצמך אלא שתוצאה הטובה ביותר שתתקבל תעלה יותר משכירת אנשי מקצוע לעניין ניקוי מצבה וסכנה שבטיפול לא מקצועי תהיה נזק שבכתמים קשים להסרה עד נזק לחומרי המצבה ולאותיות.
  3. חברות ניקיון מצבות אינן חברות לבניית מצבות ושכירתן למשימה זו בלבד גורעת מיתרונות שבשכירת חברה לבניית מצבות המשלבת בתהליך הניקוי גם שיקום ושימור רב שנים באחריות חתומה.
  4. מומלץ לשכור חברה לבניית וחידוש מצבות שמצבעת גם ניקוי מצבות.


אולי יעניינו אותך גם

מצבות בודדות בתמונות

מצבות כפולות בתמונות

מצבות משפחתיות בתמונות

מצבות קיר (סנהדרין) בתמונות

מצבות סלעים בתמונות

מצבות שיש בתמונות

מצבות גרניט בתמונות

מצבות מיוחדות בתמונות

מצבות עם המוטיב לב ו/או לבבות בתמונות

כיתוב למצבות המדריך

גופנים (פונטים) מומלצים למצבות

נוסחים למצבות

מחירון מצבות מומלץ

שאלות נפוצות על מצבות

מדוע מציבים בתי נר למצבות

אזורי השירות שלנו


| מצבות ברקת | תמונות של מצבות | רעיונות לעיצוב מצבה | מחירים | הצעת מחיר | אזורי שירות |

מצבות ברקת 050-5955722 ליאור