סוגי מצבות הקדמה

סוגי מצבות מתחלקים לשלוש משפחות: מצבות על פי סוג הקבורה, מצבות על פי צורתן ומצבות על פי סוג החומר מהן בנויות המצבות.


מצבות על פי סוג הקבורה

מצבות לנפטר/ת יחיד/ה

הכוונה היא למצבות המיועדות לקבורת נפטר יחיד בקבורת שדה והן הנפוצות מבין כל סוגי המצבות בבתי העלמין. מצבות אלו נבנות מכל סוגי החומרים המיועדים למצבות - שיש, גרניט, אבן, סלעים ומצבות המשלבות מספר חומרים יחד. 

מצבות מכפלה

נקראות גם מצבות משפחתיות ובשם מצבות אחד מעל השני. מצבת מכפלה מיועדת לשני בעיקר לקבורת בני משפחה בחלקת קבר אחת בעומקים שונים. כשנפטר הראשון נקבר בעומק רב יותר והנפטר הבא נקבר מעליו. ישנן הלכות הפוסקות כיצד מתבצעת הקבורה וקובעות את המרחקים בין כל נפטר. 

חשוב! 

1. במידה וחלקת הקבר נרכשה מראש לקבורה משפחתית וקיבלה את אישור המוקדם מחברת הקבורה, בונה המצבות מחלק מראש את המקום על גבי המצבה המיועד לכיתוב אישי לכל נפטר. 

2. במידה והחלטה על קבורה משפחתית מתקבלת לאחר שנפטר הראשון נקבר תוגש בקשה להנהלת בית העלמין על רצון המשפחה שהנפטר יקבר מעל הנפטר הראשון ובאם תנאי הקרקע מאפשרים קבורת נפטר נוסף, בונה המצבות יבצע אחד משני הבאים: 

א. בונה המצבה יבנה כרית אבן בנויה ועליה יוסיף את הכיתוב המיועד לנפטר השני. 

ב. בונה המצבה יחליף לוח מצבה העליון ויבצע כיתוב מחדש לנפטר הראשון ואת הכיתוב לנפטר השני.

 נציין שמצוקת מקומות קבורה בבתי העלמין בישראל הובילו לכך ששיטת קבורה זו לנפוצה ובהתאם לדרישה הגוברת פותחו עיצובים מרשימים למצבות מכפלה.

חשוב! במקרה והחלטה לקבורת מכפלה התקבלה רק לאחר פטירת הנפטר הבא, על בני משפחתו להגיש תצהיר חתום ע"י עורך דין שבו מודיעים שבקשה זו מקובלת על בני משפחת הנפטר (זכויות משפחת הנפטר).


מצבות כפולות

מצבות כפולות נקראות גם מצבות לזוג הואיל והן מיועדות בעיקר לבני זוג הנקבר בחלקות צמודות שנרכשו מראש למטרה זו. אגב, ישנן מצבות כפולות המיועדות לאחים ואחיות וסוגי קרבה אחרים.

מצבות כפולות מעוצבות בשלל עיצובים. מחיר פר כל מצבה מבין השתיים נמוך מאשר הזמנת מצבה יחידה.

הערה: לבניית מצבה כפולה מומלץ לפנות לבונה מצבות וותיק ומנוסה שיודע להתכונן מראש לשלב המאוחר יותר בו נקבר נפטר השני.

מצבות לקבורה רמה

אלו מצבות זהות בגודלן ובצורתן למצבות בקבורת שדה אלא שהן מוקמות בדרך כלל באולמות קבורה על רצפה יצוקה מבטון. לעיתים מצבות כאלו נבנות גם בחלקות המיועדות לקבורת שדה (דוגמה מפורסמת לכך את מצבות המוצבות בפתחו של בית עלמין טרומפלדור בתל אביב.

מצבות לקבורת על

מצבות קבורת על דומות למצבות מכפלה בקבורת שדה שבהן נטמנים אחד מעל השני. ההבדל ביניהן הוא מחיצה עשויה בטון שחוצצת בין הנפטרים. השוני הוא במחיצת בטון שיש ליצוק בין הנפטר התחתון לעליון בגובה 10 ס"מ. על מנת לעמוד בדרישה ההלכתית על יציקת בטון החוצצת בין הקברים ממלאים 14-15 ס"מ עפר. מידות המצבות - גובה 40-45 ס"מ ועל עוד כ 5 ס"מ פלטה (לפחות ואורכן ורוחבן 75 ס"מ. שימו לב שלעיתים קשה להבחין בסוג זה של מצבות ורק הכיתוב עליהן וגובהן המעט גבוה יותר מרמז על היותן מצבות בקבורת על.

מצבות קיר 

נקראות גם מצבות סנהדרין ומצבות בקומות.

מצוקת מקומות קבורה בישראל השיבה את שיטת קבורה שהייתה נהוגה בעבר (סנהדרין). בשיטה זו מכינים בבתי העלמין קיר כוכים בן 3 עד 5 קומות. מידות הכוכים בהם נטמן הנפטר אחיד. בחזית הכוך אוטמים בלוח אבן/שיש/גרניט והוא בעצם המצבה. על אותו הלוח כותבים ו/או חורטים כל מה שנכתב על מצבה רגילה. 

  • יש לקחת בחשבון שמידות הלוח הקטנות יחסית מגבילות האפשרות להכביר במלל ולכן בשלב ניסוח הכיתוב על גבי מצבת קיר יש להתחשב בכך. מחירי מצבות קיר נע סביב 1400-3500 ש"ח למצבה.

מצבות מונוליטיות

דוגמה למצבה מונוליטית מפורסמת היא מצבת זכריה בנחל קידרון. מצבה מונולטית היא מצבה הנחצבת כולה מגוש אחד של אבן/סלע. בניית מצבה מונוליתית דורשת מיומנות רבה, יצירתיות וידע בפיסול. מחירה נקבע על פי מורכבות העיצוב וסוג מחצב שבו נדרשת החציבה.


למבקשים להעמיק בסוגי מצבות ע"פ סוג הקבורה


מצבות על פי צורתן

למצבות צורות שונות ולעיתים אנו מחליטים לבנות מצבה שמוטיב עיקרי בה הוא צורתן הייחודית.

מצבות עומדות הן מצבות עם הניצב.

מצבות שוכבות הן מצבות שטוחות ללא הניצב.

מצבות ראש, נקראות גם מצבות אבן ראש ומצבות אבני ראש אלו מצבות שרק חלק הניצב נטוע באדמה.

מצבות בשיפוע, נקראות גם מצבות משופעות מצבות אלו עומדות בשיפוע אותו יוצר בונה המצבות בדרכים שונות, בדרך כלל מצבות בעלות נוכחות וייחודיות.

מצבות צפות, מצבה צפה מצבות בעלות מבנה מוסתר מתחת לפלטה העליונה ויוצרת תחושה שהמצבה עומדת באוויר

מצבות מפוסלות מצבות הנבנות בעבודת פיסול, החל מכלי נגינה מפוסלים, צורות פרחים, סמלים, לבבות ועוד כיד הדמיון ובעיקר מוטיבים הקשורים לאופי ומורשת שהותירו הנפטר/ת בחייהם:

מצבות ספסל מצבות מכפלה עם גב רוחבי המזכירות ספסל

מצבות קטנות מצבות במידות קטנות.

מצבות קובייה מצבות במידות קטנות הנבנות בצורת הקובייה


מצבות בשיפוע

סוגי מצבות על פי סוג החומר

למידע על חומרים המשמשים לבניית מצבות קבורה לחץ/י כאן. נבהיר שכמעט מכל החומרים המשמשים לבניית מצבות אפשר לבנות את המצבה בשלוש צורות:

1. להניח את האבן הגולמית כפי שהיא ולכתוב עליה את הכיתוב, בין אם בכיתוב ישיר על האבן ובין אם בתוספת משטח ייעודי לכיתוב שיכול להיות שיש, גרניט, אבן, מתכת ועוד.

2. לסתת את האבן ולהפכה לגוש אחד מסותת כמו בלוק.

3. ליצור מסגרת בנויה נפרדת מהפלטה ואז חומר שנבחר יהיה הפלטה לכיסוי בלבד.


אולי יעניינו אותך גם

מצבות בודדות בתמונות

מצבות כפולות בתמונות

מצבות משפחתיות בתמונות

מצבות קיר (סנהדרין) בתמונות

מצבות סלעים בתמונות

מצבות שיש בתמונות

מצבות גרניט בתמונות

מצבות מיוחדות בתמונות

מצבות עם המוטיב לב ו/או לבבות בתמונות

כיתוב למצבות המדריך

גופנים (פונטים) מומלצים למצבות

נוסחים למצבות

מחירון מצבות מומלץ

שאלות נפוצות על מצבות

מדוע מציבים בתי נר למצבות

אזורי השירות שלנו


| מצבות ברקת | תמונות של מצבות | רעיונות לעיצוב מצבה | מחירים | הצעת מחיר | אזורי שירות |

מצבות ברקת 050-5955722 ליאור