מצבות ופוליטיקה

בית הקברות הקראי הוא בית עלמין בן 1000 שנים שעדיין פעיל, שוכן בגדה הדרומית של גיא בן הינום. בית הקברות הקראי הוא בית עלמין פעיל. מצבות הצנועות בו וכיתוב עליהן מספר את סיפורה של העדה הקראית, חזרתם לארץ המובטחת  בתקופה המוסלמית הקדומה, כיבושה גירושם שוב ע"י הצלבנים ושובם לירושלים לאחר כיבוש ירושלים על ידי צלאח א-דין. לאחרונה תוכננו מספר תכניות בינוי הכוללות קירוי עליון מעל בית הקברות דבר שעל פי הלכה הקראית הופך את המקום לטמא את הכוהנים והלוויים שאמורים לעבור מעליו. התנגדות הקהילה התקבלה ותכנית זו נגנזה. כעט נלחמים הקראים למנוע מתיחת כבלי רכבל האמור להוביל מבקרים אל מרכז מבקרים עליו עומלת עמותת אלעד בבית עלמין סמבוסקי העתיק (ולא פעיל).


קישור נוסף לתכנית קירוי עליון מעל בית עלמין הקראי


 בית הקברות הזה נמצא מתחת למסלול הרכבל, האמור להימתח מאזור תחנת הרכבת הישנה לעיר העתיקה. תכנית הקירוי שנגנזה ומתיחת כבלים לרכבל מטמאים את בית העלמין על פי הלכה הקראית ולכן צפויים למנוע ביקור קראים בבית עלמין טמא. התנגדותם למתיחת כבלי הרכבל נדחתה בבג"צ ולכן כל עוד תמומש התכנית שדוחפת עמותת אלע"ד בית העלמין יפסיק פעילותו ועל פי הלכה הקראית אסור יהיה לפקוד את בית העלמין. ע"מ למנוע שבר כה גדול הוצע לבני הקהילה חלופה העברת עצמות הנקברים במקום ומצבותיהם לשטח אחר שכמובן אינו בא בחשבון מבחינת הקראים כך שבית הקברות הקראי אמור להפוך לאתר נטוש שחל איסור הלכתי לבקר בו. לא פחות ולא יותר. העובדה שמעברו השני של הגיא (בן הינום) מטופח בית עלמין העתיק סמבובסקי ע"י עמותת אלע"ד שמציבה בו מצבות אף שמתחתם לא קבורים נקברים מספרת את כל הסיפור לדאבון לב. לחלק מהאנשים פוליטיקה כנראה יותר חשובה ממורשת. אנו מבטיחים לעדכן בכל ההתפתחויות הקשורות לבית עלמין הקראי ובית עלמין סמבוסקי השוכנים על שתי גדות גיא בן הינום.


מצבות-ידע של ברקות מצבות מזמינים אותך לקרוא מחקרים, עבודות אקדמיות, ועבודות מוזמנות מטעם המדינה על מצבות, מצבה ונושאים הקשורים אליהם. בלוג זה מתעדכן מדי יום. לצירוף מחקר חשוב יש לפנות אלינו למייל.


גולשים יקרים: להוסיף מאמר, מחקר, עבודה ו/או כל מידע הנוגע למצבות צרו קשר ו/או שלחו הודעה


| מצבות ברקת | תמונות של מצבות | רעיונות לעיצוב מצבה | מחירים | הצעת מחיר | אזורי שירות |

מצבות ברקת 050-5955722 ליאור